Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczerość do granic ekshibicjonizmu

22 lutego 1997 | Plus Minus | JD

Kilka wyjaśnień w sprawie listów Witkacego do żony

Szczerość do granic ekshibicjonizmu

Janusz Degler

Joanna Siedlecka w wywiadzie udzielonym Krzysztofowi Masłoniowi ("Plus Minus" nr 38, "Rzeczpospolita" nr 15 z 18--19 stycznia br. ) wypomina Annie Micińskiej, że od 20 lat zapowiada wydanie listów Witkacego do żony oraz jego biografii, ale obietnic nie dotrzymuje. Sprawie tej poświęca także osobny rozdział w swej najnowszej książce "Wypominki", przy czym na poparcie stawianych zarzutów przytacza obszerne cytaty z artykułu Krzysztofa Kąkolewskiego opublikowanego w krakowskim "Czasie". Jako przewodniczący Komitetu Redakcyjnego "Dzieł zebranych" S. I. Witkiewicza chciałbym wyjaśnić kilka nieporozumień, jakie narosły wokół tej sprawy.

Istotnie, 20 lat temu Anna Micińska własnoręcznie przepisała 1258 listów Witkiewicza do Jadwigi, znajdujących się w szczecińskiej Bibliotece Publicznej im. S. Staszica. Następnie zostały one przepisane na maszynie i z odpisów tych korzystało wiele osób, m. in. Jerzy Jarocki, który na ich podstawie zamierzał opracować scenariusz teatralny o życiu Witkacego i częściowo wykorzystał je w "Grzebaniu". Irena Jakimowicz, dzięki zawartym w listach wzmiankom o osobach portretowanych, znacznie powiększyła rejestr wykonanych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1002

Spis treści
Zamów abonament