Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warhol od A do B

22 lutego 1997 | Plus Minus | MM

10. rocznica śmierci gwiazdy pop-artu

Warhol od A do B

Monika Małkowska

Dwie pierwsze litery alfabetu wystarczają, by zawrzeć między nimi całą filozofię -- tak sądził Andy Warhol i udowodnił to w opublikowanym w 1975 roku dziele. "Filozofia Andy'ego Warhola. Od A do Bi z powrotem" -- brzmiał pełny tytuł traktatu.

Wynikało z niego, że Sztuka (Art) -- to Business, zaś niezbitym na to dowodem był sukces odniesiony przez autora. Ten najpopularniejszy na świecie artysta, z którego sławą można porównać tylko sławę Picassa, zmarł przed 10 laty. Mit, otaczający go już za życia, po śmierci Warhola wcale nie przyblakł. Przeciwnie, zdaje się, że z upływem czasu magia najsłynniejszego artysty-biznesmena działa coraz mocniej. I choć inni amerykańscy twórcy pop-artu jeszcze żyją, ten kierunek utożsamiany jest przede wszystkim z działalnością Warhola.

Samotny i brzydki

Andriej Warhola, urodzony w 1928 roku w rodzinie łemkowskich emigrantów ze Słowacji, zaczął studia w mieście swego zamieszkania, Pittsburghu. W 1946 roku zaczynał naukę w Carnegie Institut of Technology pod swoim nazwiskiem. Na roku dyplomowym przemianował się na Andy'ego, skrócił nazwisko, a wkrótce w ogóle niechętnie wspominał o swoim nieamerykańskim pochodzeniu. Z czasem sfałszował także datę urodzin, tak więc do tej pory...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1002

Spis treści
Zamów abonament