Warhol od A do B
10. rocznica śmierci gwiazdy pop-artu
Warhol od A do B
Monika Małkowska
Dwie pierwsze litery alfabetu wystarczają, by zawrzeć między nimi całą filozofię -- tak sądził Andy Warhol i udowodnił to w opublikowanym w 1975 roku dziele. "Filozofia Andy'ego Warhola. Od A do Bi z powrotem" -- brzmiał pełny tytuł traktatu.
Wynikało z niego, że Sztuka (Art) -- to Business, zaś niezbitym na to dowodem był sukces odniesiony przez autora. Ten najpopularniejszy na świecie artysta, z którego sławą można porównać tylko sławę Picassa, zmarł przed 10 laty. Mit, otaczający go już za życia, po śmierci Warhola wcale nie przyblakł. Przeciwnie, zdaje się, że z upływem czasu magia najsłynniejszego artysty-biznesmena działa coraz mocniej. I choć inni amerykańscy twórcy pop-artu jeszcze żyją, ten kierunek utożsamiany jest przede wszystkim z działalnością Warhola.
Samotny i brzydki
Andriej Warhola, urodzony w 1928 roku w rodzinie łemkowskich emigrantów ze Słowacji, zaczął studia w mieście swego zamieszkania, Pittsburghu. W 1946 roku zaczynał naukę w Carnegie Institut of Technology pod swoim nazwiskiem. Na roku dyplomowym przemianował się na Andy'ego, skrócił nazwisko, a wkrótce w ogóle niechętnie wspominał o swoim nieamerykańskim pochodzeniu. Z czasem sfałszował także datę urodzin, tak więc do tej pory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta