Ryzykowni czempioni
Rząd, ustami nowego ministra Skarbu Państwa, zapowiadał gruntowną rewizję podejścia do spółek państwowych lub z dużym udziałem skarbu. Zmiana postępowania wobec tych podmiotów jest ze wszech miar zasadna, ponieważ polityka poprzedniej ekipy rządzącej w obszarze własności państwowej pozostawiała wiele do życzenia.
Cechowały ją niezrozumiałe kryteria zaliczania spółek do grupy firm strategicznych dla gospodarki, brak wizji rozwoju tego sektora, wykorzystywanie spółek do osiągania doraźnych celów politycznych, niekonsekwentne decyzje, częste zmiany zarządów oraz nieskuteczny, a często niekompetentny system nadzoru. W konsekwencji spółki te się nie rozwijały i nie wspierały gospodarki na miarę swoich możliwości.
Pojawia się jednak pytanie, czy to nowe otwarcie dla sektora państwowego, przygotowane przez obecny rząd, usunie poprzednie ułomności.
Ze wstępnych publicznych wypowiedzi ministra skarbu wynika, że na szeroką skalę planuje się tworzenie dużych państwowych organizmów gospodarczych – holdingów lub czempionów – których zadaniem będzie zabezpieczanie funkcjonowania gospodarki zgodnie z interesem kraju, i to w wielu branżach, takich jak energetyka, sektor finansowo-ubezpieczeniowy, wydobywczy, wielka chemia, transport kolejowy i morski, przemysł zbrojeniowy, nawet rolno-spożywczy, a prawdopodobnie także w innych obszarach. Oznacza to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta