Jak przeciwdziałać kłamstwom w rejestrze długów
Zdarza się w praktyce, że przedsiębiorca, który nie posiada wymagalnych zobowiązań, może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów. Czy i jak może się bronić przed takim nieprawdziwym wpisem?
Krajowy Rejestr Długów (dalej: KRD) działa na podstawie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (tekst jedn. DzU nr 81, poz. 1015 ze zm.; dalej: ustawa). Prowadzi go Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA (dalej: Biuro). Zadaniem Biura jest udostępnianie zgłaszanych przez wierzycieli informacji gospodarczych w zakresie zobowiązań finansowych osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, osób fizycznych będących przedsiębiorcami oraz konsumentów. Działalność innych podmiotów w tym samym zakresie co działalność Biura jest wyłączona.
Nie tylko pogorszenie wizerunku
Ujawnienie długów w KRD niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców. Nie wynikają one wprost z ustawy, lecz z faktu, że dostęp do informacji w KRD mają podmioty gospodarcze, w tym instytucje finansowe, które decyzje o podpisaniu umowy uzależniają od tego, czy kontrahent widnieje w rejestrze. Poprzez ujawnienie w KRD podmioty mogą uzyskać niższą ocenę ratingową w banku. Ponadto ze względu na ujawnienie w KRD można utracić zdolność kredytową lub nie móc zawrzeć umowy z płatnością w systemie ratalnym oraz umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta