Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas to mózg, czyli jak pomóc ofiarom udarów

06 maja 2016 | Ekonomia

Można powtórzyć sukces polskiego systemu leczenia zawałów serca i zorganizować podobną sieć nastawioną 
na interwencję poudarową.

Udary mózgu to prawdziwa plaga: nie dość, że są trzecią główną przyczyną śmierci, to jeszcze stanowią najczęstszy powód inwalidztwa wśród dorosłych w Polsce. Nawet jeśli ktoś przeżył udar, to istnieje duże ryzyko, że nigdy nie odzyska sprawności. Przy około 90 tysiącach hospitalizacji w Polsce rocznie zarówno koszty społeczne, jak i ekonomiczne udarów są olbrzymie. To ponad pół miliarda złotych rocznie wydawanych na leczenie szpitalne i prawie 150 mln zł kosztów rehabilitacji.

Podczas debaty „Udary mózgu, problem medyczny i społeczny" eksperci zastanawiali się, jakie mamy możliwości ograniczenia tragicznych skutków udarów. Zgodzili się, że pilną potrzebą jest wprowadzenie nowej metody leczenia interwencyjnego.

– Najnowsze badania pokazują, że usuwanie mechaniczne skrzepów przy udarach niedokrwiennych redukuje ryzyko zgonu i niesprawności – mówił dr Adam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10438

Wydanie: 10438

Spis treści
Zamów abonament