Za nierzetelność grożą konsekwencje finansowe
Gdy opinia biegłego, powołanego przez sąd, okaże się fałszywa, nie otrzyma on za nią zapłaty.
Wśród dowodów przewidzianych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego szczególne miejsce przypada opinii biegłego. Zadaniem biegłego jest udzielenie wiadomości specjalnych wykraczających poza zakres wiadomości ogólnych, dostępnych ogółowi osób o przeciętnym zasobie wiedzy ogólnej.
Praca i koszty
Stosownie do treści art. 288 k.p.c. biegły ma prawo żądać wynagrodzenia za stawiennictwo do sądu i wykonaną pracę. O wynagrodzeniu przysługującemu biegłemu za wykonaną pracę stanowi art. 89 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zaś artykuł 93 tejże ustawy obliguje sąd do ustalenia i przyznania należności. W myśl art. 89 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym: „biegłemu powołanemu przez sąd przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz zwrot poniesionych przez niego wydatków niezbędnych dla wydania opinii". Podstawą wynagrodzenia są więc praca i koszty bezpośrednio z nią związane. Ust. 2 art. 89 ustawy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym szczegółowo precyzuje, że: „Wysokość wynagrodzenia biegłego za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta