Walka o europejską duszę Polaków
Polityka obozu rządzącego zmierza do przekreślenia wysiłku i ofiar tych, którzy w XX wieku walczyli o miejsce Polski w Europie, w tym Legionów Piłsudskiego, żołnierzy spod Monte Cassino, stoczniowców z Gdańska – pisze były prezydent RP.
Niedawno obchodziliśmy 1050. rocznicę chrztu Mieszka I, władcy, który dał początek polskiej państwowości. Organizatorzy oficjalnych obchodów zupełnie jednak zapomnieli, że rok 966 był nie tylko przyjęciem zachodniego chrześcijaństwa przez władcę i ludność ziemi będącej pod jego panowaniem. Było to również wejście w europejski krąg cywilizacyjny, którego tożsamość już wtedy wyraźnie się zaznaczała. Zapomina się niekiedy, że chrześcijaństwo – i to była jego ogromna kulturowa rola – było również świetnym pasem transmisyjnym przenoszącym na grunt kiełkującej Europy osiągnięcia greckiej i rzymskiej starożytności. Kanony piękna, honoru, racjonalnego myślenia, wzorce ustroju państwowego i dobrego rządzenia, ale także dobrego prawa jako podstawy stosunków społecznych, w tym jakże ważnej zasady dobrej wiary (bona fides), przyszły do nas stamtąd.
Polak Europejczyk
Chrześcijaństwo wraz z dziedzictwem Hellady i Rzymu jest cywilizacyjnym fundamentem Europy, łacińskiej Europy, którą od tamtego czasu współtworzymy. Jeszcze wtedy, w późnym średniowieczu, pojawiła się będąca cudem architektury gotycka katedra, a wraz z nią uniwersytet – jedno z największych osiągnięć naszej cywilizacji. Bez uniwersytetu nie byłoby późniejszego cudu Europy i kolejnych warstw, które składają się na jej kulturę i cywilizację,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta