Jak stwierdzić nieważność uchwały wspólników
Skutki wyroku stwierdzającego nieważność uchwały wspólników należy oceniać w sferze stosunków między spółką a wspólnikami, podmiotem a członkami jego organów oraz wobec osób trzecich. W pierwszym przypadku uzyskuje on moc obowiązującą od chwili uprawomocnienia się, w drugim zależy od dobrej woli osoby trzeciej.
Przepis art. 252 § 1 Kodeksu spółek handlowych pozwala na wytoczenie powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sp. z o.o. sprzecznej z nim.
Legitymację czynną w zgłoszeniu takiego pozwu – posiadają:
1) zarząd, rada nadzorcza, komisja rewizyjna oraz poszczególni członkowie tych gremiów;
2) wspólnik, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu;
3) wspólnik bezzasadnie niedopuszczony do udziału w zgromadzeniu udziałowców;
4) wspólnik, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zebrania udziałowców lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad;
5) w przypadku pisemnego głosowania, wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw.
W świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 6 listopada 2007 r., I ACa 884/07:
„1. W przypadku bezwzględnie nieważnej uchwały, bezprzedmiotowe jest rozważanie, czy naruszenie uchybień formalnych (proceduralnych) nie wywarło wpływu na treść powziętej uchwały, gdyż ta dodatkowa przesłanka nieważności – niewynikająca z przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta