Agroturystyka z kasą fiskalną
Rolnik ryczałtowy, który prowadzi działalność turystyczną, sprzedając letnikom noclegi i posiłki musi stosować kasę fiskalną. Gdy oferuje tylko zakwaterowanie, obowiązek ten zależy od limitu sprzedaży i od formy płatności.
Jestem rolnikiem ryczałtowym. W najbliższym czasie zamierzam dodatkowo rozpocząć działalność w zakresie agroturystyki. Moimi klientami będą przede wszystkim osoby indywidualne, tzn. nieprowadzące działalności gospodarczej. Innej działalności gospodarczej nie prowadzę i nie zamierzam prowadzić. Przewiduję, że zapłatę za świadczone usługi agroturystyki klienci będą mi przekazywać zarówno na rachunek bankowy, jak i gotówką. Czy powinienem zainstalować kasę fiskalną? Czy dla obowiązku jej zainstalowania ma znaczenie, czy z tytułu świadczenia usług agroturystycznych zarejestruję się jako podatnik VAT czynny, czy będę korzystać ze zwolnienia podmiotowego? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W świetle tego przepisu fakt świadczenia usług (np. agroturystycznych) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obliguje więc podatnika do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Do obrotu wykazywanego w ewidencji prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej nie wlicza się kwoty podatku należnego (zob. art. 111 ust. 1a ustawy o VAT).
Minister finansów w rozporządzeniu z 4 listopada 2014 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta