Zasady rozliczeń z klientami i pocztą wymusiły VAT
Nadwyżka przekraczająca kwotę zwrotu kosztów przesyłki, którą uzyskała właścicielka sklepu internetowego, była dodatkowym wynagrodzeniem z tytułu dostawy towarów. I w związku z tym podlegała opodatkowaniu.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 maja 2016 r. (I FSK 1879/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że prowadzi działalność polegającą na sprzedaży internetowej. Zgodnie z regulaminem kosztami związanymi z wysyłką towarów obciążany jest nabywca. Zapłata za dostawę następuje łącznie z zapłatą za towar na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym i stanowi zwrot za wydatki poniesione w imieniu i na rzecz kupującego.
Wnioskodawczyni wskazała, że w umowie aukcji lub regulaminie sklepu internetowego umieszcza klauzulę, która jest załącznikiem do umowy. Zgodnie z nią kupujący udziela sprzedającemu pełnomocnictwa do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o świadczenie usług pocztowych i przesłanie w jego imieniu zakupionych przedmiotów. Zobowiązuje się także do poniesienia wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy z operatorem pocztowym, tj. kosztów opakowania, transportu i innych.
Zapytała czy udzielone przez kupującego pełnomocnictwo zwalnia z opodatkowania nadwyżkę z niewykorzystanej kwoty zwrotu wydatków. Sama uważała, że nie jest zobowiązana do opodatkowania VAT niewykorzystanej kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta