Faktury wystawione przez nabywcę są podstawą zapisów w księdze
Kupujący towary lub usługi od podatnika VAT może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podmiotu faktury dokumentujące przeprowadzone transakcje. Muszą oni jednak zawrzeć wcześniej umowę w sprawie samofakturowania.
MARCIN SZYMANKIEWICZ
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Od lipca 2016 r. świadczę usługi na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Usługa ma być rozliczana w okresach miesięcznych. Firma X zażyczyła sobie, abym zawarł z nią umowę w sprawie tzw. samofakturowania, na podstawie której będzie ona wystawiać faktury w moim imieniu i na mój rachunek, potwierdzające wykonanie przeze mnie usług na rzecz firmy X. Zgodnie z zawartym porozumieniem firma X ma wystawiać te faktury nie później niż 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę, i przekazywać mi do akceptacji nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę. Akceptacji mam dokonywać w formie własnoręcznego podpisu na obu egzemplarzach faktury (faktury mają być wystawiane w formie papierowej). Czy zawarcie takiego porozumienia jest dopuszczalne prawnie? Jeżeli tak, to jak powinienem ujmować takie faktury w podatkowej księdze przychodów? – pyta czytelnik.
Zasady wystawiania faktur przez podatników VAT czynnych określają przede wszystkim przepisy ustawy o VAT. Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (zob. art. 2 pkt 31 ustawy o VAT).
Zgodnie z zasadą zawartą w art. 106b ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta