Rząd musi uwzględnić również głos firm
Nie można mówić o przygotowaniu strategii cyberbezpieczeństwa i przepisów, które by jej dotyczyły, bez współpracy administracji państwowej z przedsiębiorcami. I to z wszystkimi – zauważa ekspert.
O cyberbezpieczeństwie mówi się dużo i niemal przy każdej okazji. Jest to zrozumiałe, jeżeli się weźmie pod uwagę wszelkie badania czy raporty dotyczące bezpieczeństwa, przestępczości gospodarczej czy największych wyzwań stojących przed państwami i ich gospodarkami. Wszystkie one jednoznacznie wskazują, że cyberbezpieczeństwo jest jedną z kluczowych kwestii w dzisiejszym świecie.
Czym ono jednak jest w istocie? Upraszczając dalece sprawę, jest ono bezpieczeństwem sieci i systemów teleinformatycznych. W dzisiejszym świecie teleinformatyka odpowiada za sprawne funkcjonowanie niemal wszystkich aspektów naszego życia społecznego i gospodarczego. Poczynając od sfery „twardej", czyli obronności państw, funkcjonowanie infrastruktury krytycznej (w tym energetyki, wody, ochrony zdrowia, łączności i systemów finansowych) poprzez systemy administracji publicznej, na komercyjnych usługach internetowych kończąc. Tak więc cyberbezpieczeństwo to bezpieczeństwo nas wszystkich.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta