Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można wznowić postępowanie

21 lipca 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik
WZÓR wniosek o wznowienie postępowania podatkowego
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR wniosek o wznowienie postępowania podatkowego

Ostateczna decyzja organu podatkowego nie przekreśla szans podatnika na korzystne dla niego rozstrzygnięcie. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i po spełnieniu warunków.

Wznowienie postępowania jest jednym z nadzwyczajnych trybów weryfikacji ostatecznej decyzji organu podatkowego kończącej postępowanie.

Postępowanie wznowieniowe nie służy pełnej merytorycznej kontroli decyzji ostatecznej wydanej w postępowaniu zwykłym. Postępowanie podatkowe można wznowić w sprawie, która została zakończona wydaniem decyzji ostatecznej, co oznacza, że wydanej decyzji nie można już zaskarżyć w toku postępowania (np. podatnik nie odwołał się od niej).

W postępowaniu tym może więc dojść do uchylenia decyzji ostatecznej, ale jest to wynikiem stwierdzenia istnienia przesłanki wymienionej w art. 240 § 1 pkt 1–11 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), a nie prowadzenia postępowania polegającego na dokonaniu ustaleń faktycznych i gromadzeniu materiału dowodowego (wyrok WSA w Poznaniu z 29 października 2015 r., I SA/Po 1066/15).

Wznowienie postępowania podatkowego może nastąpić zarówno z inicjatywy organu podatkowego (tj. z urzędu), jak i na wniosek. Wniosek musi zostać złożony przez uprawniony podmiot będący stroną w sprawie zakończonej decyzją ostateczną.

Zamknięty katalog przesłanek

Zgodnie z art. 240 § 1 o.p. wznawia się postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją, gdy: zaistnieje jedna z 11 przesłanek wymienionych w tym przepisie.

I. Dowody, na podstawie których ustalono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10502

Wydanie: 10502

Spis treści
Zamów abonament