Kiedy można wznowić postępowanie
Ostateczna decyzja organu podatkowego nie przekreśla szans podatnika na korzystne dla niego rozstrzygnięcie. Ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i po spełnieniu warunków.
Wznowienie postępowania jest jednym z nadzwyczajnych trybów weryfikacji ostatecznej decyzji organu podatkowego kończącej postępowanie.
Postępowanie wznowieniowe nie służy pełnej merytorycznej kontroli decyzji ostatecznej wydanej w postępowaniu zwykłym. Postępowanie podatkowe można wznowić w sprawie, która została zakończona wydaniem decyzji ostatecznej, co oznacza, że wydanej decyzji nie można już zaskarżyć w toku postępowania (np. podatnik nie odwołał się od niej).
W postępowaniu tym może więc dojść do uchylenia decyzji ostatecznej, ale jest to wynikiem stwierdzenia istnienia przesłanki wymienionej w art. 240 § 1 pkt 1–11 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), a nie prowadzenia postępowania polegającego na dokonaniu ustaleń faktycznych i gromadzeniu materiału dowodowego (wyrok WSA w Poznaniu z 29 października 2015 r., I SA/Po 1066/15).
Wznowienie postępowania podatkowego może nastąpić zarówno z inicjatywy organu podatkowego (tj. z urzędu), jak i na wniosek. Wniosek musi zostać złożony przez uprawniony podmiot będący stroną w sprawie zakończonej decyzją ostateczną.
Zamknięty katalog przesłanek
Zgodnie z art. 240 § 1 o.p. wznawia się postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją, gdy: zaistnieje jedna z 11 przesłanek wymienionych w tym przepisie.
I. Dowody, na podstawie których ustalono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta