Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej restrykcji dla wiatraków

21 lipca 2016 | Ekonomia
Wiatraki były dotąd największą i najszybciej rozwijającą się technologią odnawialną w Polsce. Po zmianach prawnych przewidywano zastój.
źródło: Rzeczpospolita
Wiatraki były dotąd największą i najszybciej rozwijającą się technologią odnawialną w Polsce. Po zmianach prawnych przewidywano zastój.
Jan Hasiuk, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej
źródło: materiały prasowe
Jan Hasiuk, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej

Energetyka | Niespełna tydzień mija od wejścia w życie ustawy wiatrakowej, a już mówi się o jej nowelizacji. Korzystnej dla firm energetycznych. Aneta Wieczerzak-Krusińska

Wiadomość o zmianach prawdopodobnie ucieszy inwestorów posiadających już działające farmy oraz projekty takich elektrowni.

Branża dużo dyskutowała o negatywnych skutkach, jakie wywoła podniesienie podatków dla już istniejących siłowni wiatrowych oraz wprowadzenie wymogu zachowania minimalnej odległości od zabudowań. Na mocy obowiązujących przepisów nie można stawiać wiatraków bliżej niż w promieniu równym dziesięciokrotnej wysokości turbiny wraz z wirnikiem. W praktyce przekłada się to na odległość 1,5–2 km, co właściwie eliminuje dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Nie pozwala też na rozbudowę istniejących elektrowni wiatrowych, w tym na tzw. repowering, czyli podnoszenie mocy turbin przez ich umieszczanie na wyższych wieżach.

Zmiany racjonalizujące

Ktoś poszedł chyba po rozum do głowy. Jak wynika z naszych informacji, w Ministerstwie Energii już myślą, jak „naprawić" przepisy. Być może katalizatorem szybkich zmian były idące w setki milionów złotych odpisy dokonane przez energetykę, związane z utratą wartości działających farm i ich projektów. Spółki tłumaczyły je nowymi regulacjami (patrz ramka).

– To dopiero początek rozmów o tym, co trzeba i można zmienić – relacjonuje osoba z jednego z koncernów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10502

Wydanie: 10502

Spis treści
Zamów abonament