Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znany dziennikarz zamordowany

21 lipca 2016 | Świat | Andrzej Łomanowski
Paweł Szeremet podczas pobytu na rosyjskiej Dalekiej Północy, luty 2015 r.
źródło: AFP
Paweł Szeremet podczas pobytu na rosyjskiej Dalekiej Północy, luty 2015 r.

Pawła Szeremeta zabiła bomba umieszczona pod samochodem. Motywy i sprawcy na razie nieznani.

Był więźniem Łukaszenki, gwiazdą rosyjskiej telewizji, ale zerwał z Moskwą po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej wiosną 2014 roku i na stałe przeniósł się do Kijowa.

Białorusko-rosyjsko-ukraiński dziennikarz został zabity w zamachu bombowym w centrum Kijowa. W środę rano, gdy jechał samochodem do pracy, na przejściu dla pieszych w subaru eksplodował ładunek wybuchowy równy pół kilogramowi trotylu. Bombę przymocowano do podwozia, na wysokości siedzenia kierowcy.

Sprawa honoru

Przypadkowi przechodnie rzucili się na pomoc, zaczęli gasić płonący samochód, polewając go wodą mineralną z butelek, i wyciągnęli konającego ze środka. Szeremet zmarł w karetce pogotowia.

Według wstępnych ustaleń policji bomba prawdopodobnie była zdalnie sterowana. – To śledztwo to dla mnie sprawa honoru – powiedziała Gruzinka Chatija Dekanonidze, dowódca ukraińskiej policji, która znała zamordowanego.

Właśnie z tego powodu śmierć popularnego Paszy wywołała szok i konsternację w Kijowie – większość ukraińskich polityków też znała go osobiście. Również prezydent Petro Poroszenko. Tuż po zamachu polecił on utworzenie specjalnej grupy operacyjnej, która zajmie się znalezieniem sprawców, i zwrócenie się do USA z prośbą o pomoc śledczych z FBI.

Po przeprowadzce do Kijowa Szeremet współkierował internetowym wydaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10502

Wydanie: 10502

Spis treści
Zamów abonament