Właściciel statku może prowadzić podatkową księgę
UPRAWNIENIA | Jeżeli przedsiębiorca płacący podatek tonażowy nie ujmuje zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych z własnej woli lub z uwagi na wielkość sprzedaży, to może ewidencjonować przychody i koszty w pkpir. Marcin Szymankiewicz
- Jestem przedsiębiorcą żeglugowym eksploatującym morski statek handlowy w żegludze międzynarodowej w zakresie przewozu ładunków (wykorzystuję statek o pojemności brutto (GT) 108 jednostek). Płacę podatek tonażowy. Nie prowadzę innej działalności gospodarczej Czy mogę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą zawartą w art. 24a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe.
Stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy będący przedsiębiorcami żeglugowymi w rozumieniu ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 511 ze zm.), prowadzący działalność opodatkowaną tym podatkiem oraz inną działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych wyodrębnić przychody i związane z nimi koszty na poszczególne rodzaje działalności podlegającej opodatkowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta