Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściciel statku może prowadzić podatkową księgę

21 lipca 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

UPRAWNIENIA | Jeżeli przedsiębiorca płacący podatek tonażowy nie ujmuje zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych z własnej woli lub z uwagi na wielkość sprzedaży, to może ewidencjonować przychody i koszty w pkpir. Marcin Szymankiewicz

- Jestem przedsiębiorcą żeglugowym eksploatującym morski statek handlowy w żegludze międzynarodowej w zakresie przewozu ładunków (wykorzystuję statek o pojemności brutto (GT) 108 jednostek). Płacę podatek tonażowy. Nie prowadzę innej działalności gospodarczej Czy mogę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 24a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe.

Stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy będący przedsiębiorcami żeglugowymi w rozumieniu ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 511 ze zm.), prowadzący działalność opodatkowaną tym podatkiem oraz inną działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych wyodrębnić przychody i związane z nimi koszty na poszczególne rodzaje działalności podlegającej opodatkowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10502

Wydanie: 10502

Spis treści
Zamów abonament