Pieniądze na zdobycie uprawnień prawniczych bez korzyści w PIT
Wydatki związane z odbytą aplikacją radcowską czy składkami korporacyjnymi nie mogą być kosztem podatkowym przyszłej kancelarii radcy prawnego.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 czerwca 2016 r. (II FSK 1563/14).
Stan faktyczny
Świeżo upieczony radca prawny wyjaśnił, że w latach 2008 - 2012 odbył aplikację, a w sierpniu 2012 r. złożył z wynikiem pozytywnym egzamin radcowski. W trakcje aplikacji ponosił związane z nią wydatki, tj. opłatę za udział w egzaminie na aplikację radcowską i za wpis na listę aplikantów, opłaty roczne za cztery lata aplikacji, a także składki członkowskie itp. Teraz prowadzi działalność w ramach kancelarii. Zapytał czy wydatki poniesione przed założeniem firmy w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego, warunkujących wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Sam uważał, że tak, bo istnieje związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a przychodami, które będą przez niego uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej.
Fiskus nie potwierdził takiej wykładni przepisów podatkowych. Wskazał, że celem, jaki był związany z ponoszeniem wydatków na odbycie aplikacji radcowskiej, było zdobycie wiedzy i umiejętności oraz należyte przygotowanie do zawodu radcy prawnego. Celem tym nie było natomiast osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów z pozarolniczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta