Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc publiczna, czyli jak pozbawić podatnika ulgi

21 lipca 2016 | Prawo | Irena Ożóg, Maciej Zborowski
Irena Ożóg
źródło: materiały prasowe
Irena Ożóg
Maciej Zborowski
źródło: materiały prasowe
Maciej Zborowski

Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi w drodze uznaniowej decyzji prawa do tego, co gwarantują mu unijne przepisy. Nawet wtedy, gdy w danym zakresie regulacje krajowe i unijne są ze sobą niespójne – zauważają eksperci.

Powszechna jest opinia, że prawo podatkowe stanowione w Polsce jest skomplikowane, a podatnicy mają problemy z obliczaniem podatków w prawidłowej wysokości, nie wspominając o korzystaniu z ulg i zwolnień. Poziom komplikacji rośnie, gdy to samo zagadnienie jest regulowane na poziomie krajowym i unijnym. Zwłaszcza brak spójności pomiędzy przepisami prawa krajowego i unijnego może wywoływać kontrowersje co do tego, jak te reguły rozumieć i stosować.

Problem niespójności regulacji krajowych i unijnych może dotknąć m.in. podatników podatku rolnego, mających zamiar skorzystać ze zwolnienia i ulgi dla gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha. Zgodnie z ustawą o podatku rolnym tego rodzaju zwolnienie może być stosowane przez pięć lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto, przykładowo, umowę sprzedaży gruntów. Natomiast po upływie okresu zwolnienia stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75 proc. i w drugim o 50 proc. Zwolnienie, jakkolwiek przysługuje z mocy prawa, stosowane jest na wniosek podatnika, na podstawie decyzji organu podatkowego, od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożono wniosek.

Ustawa o podatku rolnym jednocześnie wprost stanowi, że przywołane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10502

Wydanie: 10502

Spis treści
Zamów abonament