Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strona ma prawo wypowiedzieć się o dowodach

26 lipca 2016 | Wakacyjny Poradnik Przedsiębiorcy

Do obowiązków organu należy podjęcie działań umożliwiających stronie czynne uczestnictwo w postępowaniu. Odstąpienie od tej zasady jest możliwe tylko wtedy, gdy załatwienie sprawy musi nastąpić jak najszybciej ze względu na niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi lub z powodu grożącej niepowetowanej materialnej straty.

Strona postępowania administracyjnego złożyła wniosek o udzielenie jej terminu umożliwiającego ustosunkowanie się do treści dowodu z opinii biegłego. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Tak. W art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że organy administracji mają obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Okoliczność, że strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu, stanowi podstawę do jego wznowienia zgodnie z art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a.

Realizacji zasady czynnego udziału strony w postępowaniu służą m.in. następujące regulacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10506

Wydanie: 10506

Spis treści
Zamów abonament