Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja zawiera pouczenie, gdzie strona może się odwołać

26 lipca 2016 | Wakacyjny Poradnik Przedsiębiorcy | Anna Puszkarska

Zawarcie w decyzji błędnego pouczenia dotyczącego wniesienia odwołania nie może zaszkodzić stronie, która się do niego zastosowała. Jeżeli jednak w decyzji nie zamieszczono pouczenia, strona wnosząca odwołanie po terminie powinna złożyć wniosek o przywrócenie terminu do skorzystania z tego środka.

Problem

W treści decyzji o cofnięciu zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych omyłkowo nie zamieszczono pouczenia o przysługującym stronie prawie do odwołania się od tej decyzji. Od doręczenia decyzji stronie upłynęły już dwa tygodnie. Czy brak pouczenia spowodował, że strona może wnieść odwołanie w dowolnym momencie, bez konieczności ubiegania się o przywrócenie terminu?

Co mówią przepisy

W art. 107 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego przewidziano, że decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, oraz podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.

Zgodnie z art. 112 k.p.a. błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.

Zasadą jest, że odwołanie wnosi się do właściwego organu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10506

Wydanie: 10506

Spis treści
Zamów abonament