Połowiczne uporządkowanie uproszczonej egzekucji z nieruchomości
Jest jeszcze trochę czasu, by uzupełnić zmiany w kodeksie postępowania cywilnego o rozwiązanie pozwalające uatrakcyjnić ten sposób egzekucji – pisze Paweł Klecha.
W ostatnim czasie w „Rzeczy o Prawie" ukazały się artykuły krytyczne wobec dużej reformy procesu cywilnego: Bartłomieja Glapińskiego ( 11 maja 2016 r.) „Nie warto robić z sądu drukarni", oraz Anety Łazarskiej (25 maja 2016 r.) „Podwójny protokół w postępowaniu cywilnym"). Reformę wprowadza uchwalona przez poprzedni Sejm ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2015 r. poz. 1311 ze zm.), która ma wejść w życie 8 września 2016 r. Ta duża wrześniowa nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) sporo zmienia także w egzekucji. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie ocena przełożenia wrześniowych zmian w egzekucji z ruchomości na grunt uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Jest jeszcze bowiem trochę czasu na to, aby uzupełnić zmianę o rozwiązanie pozwalające uatrakcyjnić ten sposób egzekucji z nieruchomości.
Założenia ustawodawcy
Na początku zaznaczyć należy, że nie każda nieruchomość może być przedmiotem uproszczonej egzekucji. Ustawodawca zawęził możliwość skorzystania z jej rozwiązań do nieruchomości gruntowej, a także nieruchomości zabudowanej budynkiem, ale wyłącznie w określonych sytuacjach (por. art. 10131 § 1 i § 2 k.p.c.). Celem nowej regulacji miało być „uproszczenie i usprawnienie postępowania egzekucyjnego"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta