Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połowiczne uporządkowanie uproszczonej egzekucji z nieruchomości

26 lipca 2016 | Prawo | Paweł Klecha
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Klecha
źródło: materiały prasowe
Paweł Klecha

Jest jeszcze trochę czasu, by uzupełnić zmiany w kodeksie postępowania cywilnego o rozwiązanie pozwalające uatrakcyjnić ten sposób egzekucji – pisze Paweł Klecha.

W ostatnim czasie w „Rzeczy o Prawie" ukazały się artykuły krytyczne wobec dużej reformy procesu cywilnego: Bartłomieja Glapińskiego ( 11 maja 2016 r.) „Nie warto robić z sądu drukarni", oraz Anety Łazarskiej (25 maja 2016 r.) „Podwójny protokół w postępowaniu cywilnym"). Reformę wprowadza uchwalona przez poprzedni Sejm ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2015 r. poz. 1311 ze zm.), która ma wejść w życie 8 września 2016 r. Ta duża wrześniowa nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) sporo zmienia także w egzekucji. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie ocena przełożenia wrześniowych zmian w egzekucji z ruchomości na grunt uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Jest jeszcze bowiem trochę czasu na to, aby uzupełnić zmianę o rozwiązanie pozwalające uatrakcyjnić ten sposób egzekucji z nieruchomości.

Założenia ustawodawcy

Na początku zaznaczyć należy, że nie każda nieruchomość może być przedmiotem uproszczonej egzekucji. Ustawodawca zawęził możliwość skorzystania z jej rozwiązań do nieruchomości gruntowej, a także nieruchomości zabudowanej budynkiem, ale wyłącznie w określonych sytuacjach (por. art. 10131 § 1 i § 2 k.p.c.). Celem nowej regulacji miało być „uproszczenie i usprawnienie postępowania egzekucyjnego"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10506

Wydanie: 10506

Spis treści
Zamów abonament