Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak wiedzy o ciąży unieważni zgodę na rozstanie

26 lipca 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Jeżeli pracownica podpisała porozumienie stron o rozwiązaniu umowy nie wiedząc, że spodziewa się dziecka, może uchylić się od jego skutków, powołując na błąd. Skutkiem będzie uznanie oświadczenia woli za niebyłe.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na rozwiązanie stosunku pracy w ustalonym terminie. Tego rodzaju porozumienie jest wiążące dla obu stron. Dlatego pracownik nie może swobodnie zmienić zdania i wycofać się z już zawartego porozumienia. Nie ma też możliwości późniejszego odwołania swojego oświadczenia. Może natomiast próbować uchylić się od skutków wyrażonej zgody na rozwiązanie umowy, powołując się na wady swego oświadczenia woli określone w art. 82-88 kodeksu cywilnego.

Pod wpływem błędu

Pracownik, który wyraził zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, może uchylić się od skutków porozumienia powołując się na działanie pod wypływem błędu. Z tym, że można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści. Taka regulacja wynika z kodeksu cywilnego i powoduje, że pracownikowi trudno skutecznie uchylić się od zawartego porozumienia.

Jednak w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10506

Wydanie: 10506

Spis treści
Zamów abonament