Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hipoteka na domu za dług w ZUS

26 lipca 2016 | Dobra Firma | Marcin Nagórek
ZUS nie uprzedza dłużnika, że złoży wniosek o wpis hipoteki
źródło: 123RF
ZUS nie uprzedza dłużnika, że złoży wniosek o wpis hipoteki

Nieopłacone składki ZUS może zabezpieczyć wnosząc o wpis hipoteki na nieruchomości. Sąd nie czeka z wpisem na uprawomocnienie się decyzji o wysokości długu. Obciążenie może objąć majątek dłużnika będący wspólnością małżeńską.

Hipotekę przymusową można uzyskać na podstawie decyzji administracyjnej, jeśli przepisy szczególne tak stanowią, choćby ta decyzja nie była ostateczna. Tak mówi art. 110 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 790; dalej: ukwh). Takim przepisem szczególnym, który stanowi, że wydana przez ZUS doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego jest podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej – jest art. 26 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10506

Wydanie: 10506

Spis treści
Zamów abonament