Plany urlopowe zepsuje choroba dziecka
Pracownik uprawniony do zasiłku opiekuńczego nie przerwie wakacji w celu opieki nad chorym. Formalnie nadal na nich przebywa i nie ma znaczenia, że zajmuje się wtedy potomkiem.
Obowiązki związane z wychowywaniem potomstwa mogą zmienić wakacyjne zamiary. Przy tym dotyczy to zarówno prywatnego życia etatowca, jak i wpływa na organizację pracy w firmie.
Szef ocenia
Pracodawca może przesunąć termin urlopu na wniosek pracownika zawierający uzasadnienie z powołaniem się na ważne przyczyny. Tak stanowi art. 164 § 1 kodeksu pracy. Przykładem takich usprawiedliwień może być choroba babci, która miała wyjechać z dzieckiem na wykupione wczasy, powrót córki po kilku dniach z dwutygodniowych kolonii, odwołanie z urlopu w trybie 167 k.p. matki przebywającej z dzieckiem na wczasach i problem z zapewnieniem mu opieki.
Decyzję podejmuje pracodawca, który może uznać, że podane przez etatowca powody nie są ważne. Musi jednak pamiętać, że uznając sytuację jednego pracownika za nieważną, a następnie bardzo podobną innej osoby za istotną, naraża się na zarzut nierównego traktowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta