Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezrobocie najniżej od ośmiu lat

26 lipca 2016 | Ekonomia
Rośnie problem niedopasowania popytu i podaży na rynku pracy
źródło: Rzeczpospolita
Rośnie problem niedopasowania popytu i podaży na rynku pracy

Odsetek zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszył się do 8,8 proc. Tak niski był ostatnio jesienią 2008 r. Ale obawy o utratę zatrudnienia rosną.

Anita Błaszczak

Pod koniec czerwca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się do 1,39 mln osób, czyli o ponad 64 tys. w porównaniu z majem br. i o niemal 230 tys., licząc rok do roku. Spadkowi bezrobocia towarzyszył wzrost liczby ofert pracy zgłaszanych do urzędów – w całym I półroczu było ich prawie 770 tys., czyli o ponad 21 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2015 r.

Poprawie na rynku pracy może też sprzyjać zaostrzona w tym roku walka fiskusa z szarą strefą, która zachęca do legalnego zatrudniania. To może być po części efektem wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w I półroczu. Zwiększyło się ono o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2015 r. (do ponad 5,7 mln osób), a najszybciej – o ponad 10 proc. – rosło w administrowaniu i działalności wspierającej oraz w sektorze informatyczno-komunikacyjnym.

Rejestry i rzeczywistość

– Czerwcowe dane wskazują, że jesteśmy bardzo blisko punktu równowagi na rynku pracy albo nawet już ją osiągnęliśmy – ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole. Jak wyjaśnia, taka równowaga w praktyce oznacza, że o dalszy spadek bezrobocia, zwłaszcza znaczący, będzie teraz trudniej – ze względu na niedopasowanie podaży na rynku pracy (czyli bezrobotnych) do popytu pracodawców.

Na problemy z pozyskaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10506

Wydanie: 10506

Spis treści
Zamów abonament