Można złożyć wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji
Jeżeli istnieje podstawa do stwierdzenia nieważności decyzji, strona może zrezygnować z odwołania się od tej decyzji na rzecz wniesienia wniosku o stwierdzenie jej nieważności. W sytuacji, gdy wybrała odwołanie, organ II instancji musi jednak rozpatrzyć sprawę zgodnie z przepisami o odwołaniach.
Problem
Przedsiębiorca odwołał się od decyzji wójta dotyczącej cofnięcia zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, gdyż uważa, że wydano ją bez podstawy prawnej. Czy w razie uwzględnienia odwołania organ II instancji stwierdzi nieważność tej decyzji?
Co mówią przepisy
W art. 138 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że po rozpatrzeniu sprawy w trybie odwoławczym organ II instancji wydaje decyzję, w której:
- utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję,
- uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo, uchylając tę decyzję – umarza postępowanie I instancji w całości albo w części, albo
- umarza postępowanie odwoławcze.
Organ odwoławczy może także uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.
Natomiast przesłanki uzasadniające stwierdzenie nieważności decyzji wymieniono w art. 156 § 1 k.p.a.
Na podstawie tego przepisu stwierdza się nieważność decyzji, która:
- została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości,
- została wydana bez podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta