Równoległe zatrudnienie etatowe ratuje przed obniżką zasiłku
ZUS ogranicza podstawę wymiaru zasiłku do 100 proc. przeciętnej płacy, jeśli świadczenie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Nie może tego zrobić, jeśli rozwiązała się tylko jedna z kilku umów o pracę jednej osoby, bo jej tytuł ubezpieczenia, jakim jest zatrudnienie, nadal trwa.
Od 2014 r. zatrudniamy pracownika biurowego na umowę o pracę na 3/4 etatu na czas nieokreślony. W okresie letnim od 1 lipca do 15 września 2016 r. zawarliśmy z nim dodatkową umowę o pracę na 1/2 etatu w charakterze nauczyciela nauki pływania. Od 10 września br. pracownik przedłożył 30-dniowe zwolnienie lekarskie. Jak należy ustalić prawo do zasiłku chorobowego i czy pracownik będzie miał prawo do zasiłku chorobowego po wygaśnięciu jednej z umów? – pyta czytelniczka.
Prawo do wynagrodzenia za czas choroby, zgodnie z art. 92 kodeksu pracy, oraz do zasiłku chorobowego należy ustalić pracownikowi z każdej umowy. Ponieważ pracodawca jest upoważniony do wypłaty zasiłków tylko w czasie trwania stosunku pracy, wypłatę świadczenia od 16 września br., tj. po wygaśnięciu umowy o pracę na 1/2 etatu, ma obowiązek przekazać do ZUS. Organ nie ograniczy wysokości podstawy wymiaru zasiłku.
Jedna firma, dwa etaty
Pracodawca może zawrzeć z podwładnym drugą umowę o pracę, pod warunkiem, że rodzaj pracy wykonywanej na jej podstawie będzie inny niż w ramach pierwszego stosunku pracy. Zakres obowiązków objęty kolejną umową musi więc być wyraźnie inny niż uzgodniony i wykonywany w podstawowym czasie pracy, a jej wykonywanie nie może kolidować z podstawowym zatrudnieniem pracownika.
Pracodawca, który zamierza zatrudnić pracownika przy różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta