Paragon nie wystarczy, aby wpisać wydatek w księdze
Jeżeli przedsiębiorca kupuje towary handlowe za granicą i chciałby rozliczyć zapłacone kwoty w swoim rachunku podatkowym, to powinien uzyskać od swoich kontrahentów faktury lub rachunki.
Przedsiębiorca prowadzi w niewielkim zakresie działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży przez internet ubrań sprowadzanych z Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorca nie jest podatnikiem VAT czynnym (zwolnienie podmiotowe) ani podatnikiem VAT UE. Na zakupioną w Wielkiej Brytanii odzież przedsiębiorca otrzymuje paragony z kasy fiskalnej, bez możliwości uzyskania faktur zakupu, ponieważ kontrahent brytyjski stwierdził, że przedsiębiorcy, jako podatnikowi korzystającemu ze zwolnienia z VAT, dla potwierdzenia dokonanych zakupów przysługuje wyłącznie dowód w postaci paragonu fiskalnego. Czy paragony z kasy fiskalnej, które dokumentują zakupy ubrań (towarów handlowych) w Wielkiej Brytanii, mogą być podstawą do ujęcia wydatku jako kosztu podatkowego w prowadzonej przez przedsiębiorcę podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (wydatki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta