Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwóch dni opieki nie mnoży się przez liczbę związków

29 września 2016 | Praca i ZUS | Anna Jabłońska

Jeśli były mąż pracownicy wykorzystuje dwa dni opieki na ich wspólne dziecko, kobieta nie ma już takiego prawa na potomstwo urodzone z kolejnego związku. Jej obecny mąż skorzysta natomiast na wolne na swojego syna czy córkę.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 188 kodeksu pracy, które obowiązuje od 2 stycznia 2016 r., pełnoetatowiec może skorzystać zarówno z dwóch dni zwolnienia na dotychczasowych zasadach, jak i wybrać je w formie 16 godzin wolnych.

Przykład

Pan Henryk złożył pracodawcy wniosek o opiekę nad synem w formie godzinowej: 8 godzin we wtorek 23 sierpnia, 4 godziny w środę 24 sierpnia oraz 4 godziny w piątek 26 sierpnia 2016 r. Czy pracodawca powinien zaakceptować taki podanie? Tak. Pan Henryk prawidłowo wypełnił wniosek, wykorzystując w sumie 16 godzin na opiekę (8+4+4 = 16 godzin).

Przykład

Pani Halina, zatrudniona w podstawowym wymiarze czasu pracy, pracuje zgodnie z przyjętym rozkładem od godz. 8 do 16. Złożyła wniosek o opiekę w formie godzinowej, tj. od poniedziałku do czwartku po 4 godziny. Czy pani Halina może wybrać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w takim wymiarze godzinowym? Tak, gdyż suma godzin od poniedziałku do czwartku daje 16 godzin (4 dni x 4 godziny = 16 godzin).

Godzinowo wygodniej

Wymiar opieki w wolnych godzinach to dobre rozwiązanie dla pracownika rodzica. Dzieje się tak, gdy podwładnemu zależy na kilku krótkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10561

Wydanie: 10561

Spis treści
Zamów abonament