Przepisu nie ma, ale jest zasada stałości
Jeśli w prawie unijnym brak jest regulacji pozwalającej wprost na ograniczenie prawa podatników do odliczenia VAT, to należy to w pełni respektować.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 17 sierpniu 2016 r. (I SA/Sz 545/16).
Stan faktyczny
W grudniu 2015 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabywanie usług gastronomicznych. Wskazała, że poza świadczeniem usług związanych z poprawą kondycji fizycznej prowadzi też hotel. Do grudnia 2009 r. kupowała usługi gastronomiczne, świadcząc usługi turystyki opodatkowane w inny sposób niż na zasadach określonych w art. 119 ustawy o VAT.
W kwietniu 2015 r., jako właściciel obiektu, spółka oddała w najem całe hotelowe zaplecze gastronomiczne innemu przedsiębiorcy. Chcąc zapewnić gościom posiłki, nabywa usługi od przedsiębiorcy prowadzącego w hotelu restaurację. Nabywane przez spółkę usługi są dokumentowane fakturami wystawianymi na jej rzecz przez tego przedsiębiorcę, a następnie odsprzedawane gościom hotelowym, co znajduje odzwierciedlenie w wystawianych fakturach. Spółka zapytała czy jest uprawniona do odliczenia VAT z faktur za nabywane usługi gastronomiczne, pomimo uchylenia art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT. Sama uważała, że skoro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta