Kiedy zapłacić VAT od usług rozliczanych kwartalnie
Jeżeli spółka, która prowadzi działalność transportową, rozlicza się z kontrahentem raz na trzy miesiące, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy w takim przypadku powstaje obowiązek podatkowy.
Tomasz Krywan
Spółka prowadzi działalność transportową. Z jednym z kontrahentów spółka ma zawartą umowę przewidującą rozliczanie za okresy kwartalne. Czy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług transportowych dla tego kontrahenta powstaje w datach faktycznego wykonywania usług transportowych czy z końcem kwartału rozliczeniowego? – pyta czytelnik.
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług powstaje, co do zasady, z chwilą wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również świadczenia usług transportowych.
Jak jednocześnie stanowi art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o VAT, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Jest kwestią sporną czy przepis ten dotyczy wszystkich usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych, czy tylko rozliczanych w takich okresach usług ciągłych (usług świadczonych w sposób ciągły).
Czego dotyczy przepis
Zarówno sama treść tego przepisu (np. zwroty „usługę, dla której w związku z jej świadczeniem" oraz „do momentu zakończenia świadczenia tej usługi"), jak również brzmienie art. 64 ust. 2 zdanie drugie dyrektywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta