Rodzice wygrywają spór z gminami
Od przyszłego roku na edukację niepełnosprawnych samorządy będą wydawać tyle, ile dostają od państwa.
michał cyrankiewicz
Ustawodawca postanowił uciąć coroczne spory rodziców z samorządami o zasady finansowania nauki niepełnosprawnych uczniów.
Od 1 stycznia 2017 r. reguła – powtarzana dwukrotnie w ustawach okołobudżetowych na 2015 i 2016 r. – zostanie na stałe wpisana do ustawy o systemie oświaty. A od 1 września 2017 r. ma obowiązywać na mocy nowego prawa oświatowego, którego projekt minister edukacji narodowej zaprezentowała 16 września.
Zgodnie z nią samorządy mają obowiązek wydać na edukację niepełnosprawnych tyle, ile na ten cel otrzymały w subwencji oświatowej w danym roku. Chodzi o 6 mld zł rocznie.
Krok ku dobrej zmianie
– Ustawodawca ma prawo dać samorządom pieniądze i ma też prawo ustalić standardy ich wydatkowania – komentuje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Skoro postanowił, że część subwencji mamy wydawać w sposób celowany, to lepiej, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta