Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas od decyzji do rozstania może odbiegać od ustawowego

11 października 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Stronom wolno umownie przedłużyć okres wypowiedzenia, gdyż zwykle jest to korzystniejsze dla zatrudnionych. Natomiast pracodawca bez zgody etatowca nie zastosuje wymówienia krótszego niż wynika z ustawy.

Co do zasady okresy wypowiedzenia umowy o pracę ustalone w kodeksie pracy są minimalne i bezwzględnie obowiązują >patrz ramka. Przy ustalaniu długości wypowiedzenia uwzględnia się wszystkie okresy pracy u tego samego pracodawcy. Wlicza się więc także zatrudnienie przedzielone przerwą (np. pracą w innej firmie lub okresem bezrobocia). Przy obliczaniu stażu warunkującego długość wymówienia należy też wziąć pod uwagę sam okres wypowiedzenia. Decyduje zatem okres zatrudnienia w firmie liczony od zawarcia umowy o pracę do daty, kiedy ma się rozwiązać z upływem okresu wypowiedzenia.

Ponadto do okresu zatrudnienia wlicza się etatowcowi staż zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli jego zmiana nastąpiła na zasadach z art. 231 k.p. (przejęcie zakładu), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzednika zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 k.p.).

Jednak przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony trwających 22 lutego 2016 r., których wypowiedzenie następuje po tej dacie, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u pracodawcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10571

Wydanie: 10571

Spis treści
Zamów abonament