Atak na serwer i dane może doprowadzić firmę do bankructwa
Świadomość cyberzagrożeń wśród rodzimych przedsiębiorców szybko rośnie. Niestety, w ślad za nią wciąż nie idą wystarczające inwestycje.
michał duszczyk
Co godzinę polskie firmy ściągają ponad 100 plików zagrożonych wirusem. To gigantyczny problem, bo poziom ochrony przed złośliwym oprogramowaniem w naszym kraju jest wciąż bardzo niski, a rodzime przedsiębiorstwa w cyfrowym świecie nie potrafią odpowiednio zabezpieczyć swoich wrażliwych danych. Jak wynika z najnowszych badań Intela, aż 62 proc. polskich firm chroni bowiem dostęp do komputerów jedynie za pomocą hasła. A 40 proc. dużych korporacji nie ma przygotowanego scenariusza awaryjnego na wypadek takiego ataku ani nie posiada odpowiednich zabezpieczeń.
Świadomość i inwestycje
Codziennie na świecie powstaje 1 mln nowych wirusów, które mają na celu kradzież, zniszczenie lub zablokowanie danych. Atakowane są wszystkie firmy, bez znaczenia, czy jest to działalność jednoosobowa, czy duży koncern. W Polsce tylko w minionym roku liczba cyberataków wzrosła o 46 proc. Jak wynika z danych PwC, zarejestrowane akty cyberagresji w jednej trzeciej przypadków przełożyły się na straty finansowe, a w 31 proc. spowodowały ujawnienie lub modyfikację danych. 16 proc. dotkniętych atakiem firm naraziło się na poważną utratę reputacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta