Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik zapłaci za to, czego nie dopilnował

11 października 2016 | Dobra Firma | Jerzy Szydłak

Pracodawca powierza swoje cenne mienie zatrudnionym na mocy umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Odmowa jej podpisania może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę.

- Czy szef ma prawo wymagać od pracownika podpisania umowy o współodpowiedzialności materialnej w trakcie trwania stosunku pracy? Czy odmowa podpisania takiej umowy może być podstawą rozwiązania stosunku pracy?

Odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Pracodawca, który zamierza powierzyć swoje mienie pracownikom, może to zrobić w każdym momencie trwania stosunku pracy. Podstawą jest rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 663). Zgodnie z nim pracownicy mogą przyjąć na mocy pisemnej umowy zawartej z pracodawcą wspólną odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane powstaniem niedoboru w powierzonym im łącznie mieniu. Warunek – liczba pracowników w miejscu powierzenia mienia nie przekracza: przy pracy na jedną zmianę – 8 osób, na dwie zmiany – 12 osób, a na trzy zmiany – 16 osób. W zakładach usługowych, żywienia zbiorowego oraz w sklepach samoobsługowych i preselekcyjnych pracownicy przyjmą wspólną odpowiedzialność materialną, jeżeli w miejscu powierzenia mienia nie jest ich więcej niż 24 osoby na jedną zmianę. Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością wymaga zawarcia nowej umowy o takim łącznym obciążeniu.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10571

Wydanie: 10571

Spis treści
Zamów abonament