Kiedy najkorzystniej wystąpić o pomoc mieszkaniową
Oceny czy dany funkcjonariusz spełnia warunek do otrzymania lokalu mieszkalnego w drodze decyzji, a co za tym idzie, czy przysługuje mu pomoc finansowa na uzyskanie lokalu dokonuje się na dzień złożenia wniosku o taką pomoc.
Małgorzata Jankowska
Policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Lokal taki (o powierzchni uwzględniającej uprawnienia funkcjonariusza w zakresie przysługującej mu powierzchni mieszkaniowej z racji zajmowanego stanowiska służbowego z jednoczesnym uwzględnieniem liczby członków rodziny policjanta) może być przydzielony decyzją administracyjną z zasobów lokalowych będących w dyspozycji Policji.
Jednak jak pokazuje praktyka, potrzeby są w tym zakresie są większe niż zasoby mieszkaniowe Policji i formacja ta często nie jest w stanie wywiązać się z nałożonego na nią obowiązku. W takiej sytuacji policyjna ustawa pragmatyczna pozwala, aby prawo funkcjonariusza do lokalu mieszkalnego było realizowane w formie zastępczej np. poprzez przyznanie mu pomocy finansowej na uzyskanie mieszkania we własnym zakresie.
Posiadanie lokalu
Pomoc taka może być przeznaczona na uzyskanie lokalu w spółdzielni mieszkaniowej albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Tak wynika z art. 94 ust.1 ustawy o Policji (dalej uop). Taka pomoc nie przysługuje jednak wszystkim funkcjonariuszom, a tylko tym, którzy faktyczne nie mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta