Nowe wymagania dla ośrodków pieczy zastępczej i pomocy społecznej
Od 15 października placówka opiekuńczo-wychowawcza nie będzie mogła mieścić się na jednej nieruchomości gruntowej ani w jednym budynku np. z ośrodkiem wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Placówki powstałe przed tą datą i niespełniające nowych wymagań będą mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2019 r.
Wprowadzone zmiany wynikają z ustawy z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji, jej celem było odejście od niekorzystnych rozwiązań dotyczących m.in. wspólnej obsługi jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, łączenia placówek opiekuńczo-wychowawczych z ośrodkami pomocy społecznej, a także umiejscawiania ich w jednym budynku i na jednym terenie. Nowelizacją zmodyfikowano uprawnienia samorządów w tym zakresie.
Wspólna obsługa
W zmienionej nowelizacją ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przyjęto, że w każdym przypadku zapewnienia wspólnej obsługi placówek wsparcia dziennego taką placówką może kierować kierownik podmiotu, który zapewnia tę obsługę, przy pomocy wyznaczonego w poszczególnych placówkach wsparcia dziennego wychowawcy.
Po wejściu w życie nowelizacji, będzie dotyczy to sytuacji:
- zapewnienia wspólnej obsługi placówek wsparcia dziennego na podstawie przepisów o samorządzie gminnym lub o samorządzie powiatowym bądź
- zlecenia wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej placówek wsparcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta