Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez opłat, gdy wartość gruntu, nie rośnie

11 października 2016 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Wszczęcie postępowania administracyjnego dotyczącego ustalenia opłaty adiacenckiej następuje w ramach tzw. uznania administracyjnego. Wójt, burmistrz, prezydent miasta nie mają takiego obowiązku.

Wójt, burmistrz, prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Tak stanowi art. 145 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej usg). Czy z treści tego przepisu należy wnioskować, że wójt, burmistrz, prezydent miasta może sam zdecydować (np. w ramach uznania administracyjnego) czy postępowanie dotyczące ustalenia opłaty adiacenckiej wszcząć?

Uznanie administracyjne

W doktrynie przyjęto, że nie w każdym wypadku wszczynanie takiego postępowania jest uzasadnione. Przykładowo dr Konrad Marciniuk, z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że użyty w art. 145 ust. 1 usg wyraz „może" oznacza, że w ramach uznania administracyjnego organ ma prawo wyboru, czy wszcząć postępowanie dotyczące ustalenia opłaty adiacenckiej, czy też takiego postępowania nie wszczynać (Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz red. Paweł Czechowski, Wolters Kluwers 2015 r.). Według Konrada Marciniuka, nie można odmawiać organowi takiego prawa. Wszczęcie postępowania w przedmiocie ustalenia opłaty adiacenckiej może bowiem przynieść gminie nie tylko korzyści finansowe, lecz także straty, gdy nie nastąpi wzrost wartości nieruchomości albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10571

Wydanie: 10571

Spis treści
Zamów abonament