Brak pozwolenia na rozbudowę może skutkować nakazem rozbiórki
Roboty budowlane polegające na wykonaniu ścian murowanych i przeszklonych oraz szklanego zadaszenia, w wyniku których powstaje nowe pomieszczenie użytkowe w istniejącym budynku, stanowią rozbudowę obiektu budowlanego w rozumieniu art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego. W konsekwencji, ich realizacja, zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Wykonanie takich robót pomimo braku pozwolenia na budowę stanowi samowolę budowlaną. W takiej sytuacji organ nadzoru budowlanego powinien przeprowadzić postępowanie umożliwiające inwestorowi legalizację robót budowlanych. Jeżeli w toku tego postępowania inwestor nie przedłoży dokumentacji określonej przez organ nadzoru budowlanego, wówczas organ zobowiązany będzie do wydania decyzji nakazującej rozbiórkę wykonanych nielegalnie robót. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 lipca 2016 r. (II OSK 2837/14), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 9 czerwca 2014 r. (II SA/Łd 271/14).
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) ustalił, że do istniejącego budynku jego właściciel dobudował zadaszone wejście. Częściowo zostało ono wykonane ze ścian murowanych i z przeszkleń.
W ocenie organu powstało w ten sposób nowe pomieszczenie użytkowe. Jego wykonanie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę. Takim pozwoleniem właściciel, będący inwestorem wykonanych robót, jednak nie dysponował. Tym samym inwestor dopuścił się samowoli budowlanej. Oznaczało to konieczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta