Koniec z fikcyjnym wynagradzaniem w spółkach
Istotną wadą ustawy kominowej był brak systemu premiowania skutecznych menedżerów, czyli powiązania zarobków kadry menedżerskiej z wynikami spółki i osiągniętymi celami – mówi minister Skarbu Państwa.
Henryk Kowalczyk
Rz: Czy każdy może wejść do rady nadzorczej albo zarządu spółki, w której udziały ma m.in. Skarb Państwa lub gmina? Czy też potrzebne są do tego specjalne uprawnienia?
Henryk Kowalczyk, Minister Skarbu Państwa: W przypadku spółek powstałych w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 października 2010 r., spółek z udziałem Skarbu Państwa, które powstały na podstawie odrębnych przepisów i w trybie innym niż określony w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji, kandydat na członka rady nadzorczej jest zobowiązany do zdania egzaminu państwowego. Zasady szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek w których SP jest jedynym akcjonariuszem określa rozporządzenie Rady Ministrów z 7 września 2004 r. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, iż udział w kursie na członków rad nie jest obligatoryjny. Rozporządzenie wskazuje również osoby, które są zwolnione z obowiązku składania takiego egzaminu. Wśród nich są m.in. doktorzy nauk prawnych lub ekonomicznych, radcowie prawni, adwokaci, biegli rewidenci, doradcy inwestycyjni.
Czy osoba po maturze może zostać członkiem rady nadzorczej spółki, jeśli zda ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta