Jedna osoba to za mało
Rola licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych, ich profesjonalizm, rzetelność i uczciwość nabrały szczególnego znaczenia. Jednak tylko podmioty dysponujące stałym kilku lub kilkunastoosobowym zespołem są w stanie realizować zadania wskazane w ustawie Prawo restrukturyzacyjne.
Podstawowym celem projektu z 7 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o licencji
doradcy restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw jest wzmocnienie kontroli tego zawodu poprzez wprowadzenie zwierzchniego nadzoru ministra sprawiedliwości nad wykonywaniem czynności należących do kompetencji licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych.
Dodatkowa formuła kontroli, niezależnie od funkcjonowania nadzoru sprawowanego przez sądy i sędziów – komisarzy, będzie moim zdaniem uzasadniona, jeśli nie sprawdzą się rozwiązania, które funkcjonują w Polsce dla innych grup zawodowych, a na rynku nie będą funkcjonować podmioty, które będą dysponować potencjałem intelektualnym, kadrowym i organizacyjnym do profesjonalnej realizacji czynności doradcy restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny może pełnić m.in. czynności syndyka masy upadłościowej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, przedsiębiorstwa, nadzorcy sądowego w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz zarządcy w postępowaniu sanacyjnym przedsiębiorstwa zatrudniającego kilkaset osób. Od doradcy restrukturyzacyjnego oczekuje się znajomości branży przedsiębiorstwa, szerokiej wiedzy prawniczej, wiedzy ekonomicznej, kompetencji w zarządzaniu podmiotami i znajomości źródeł finansowania, w tym pomocy publicznej (art. 26 PrRes). Posiadanie takiej wiedzy oraz możliwości organizacyjnych i zarządczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta