Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aluminium ma przyszłość

02 grudnia 2016 | Życie Krakowa i Małopolski | Rafał Mierzejewski
źródło: materiały prasowe

Mamy silne fundamenty finansowe i przewagi konkurencyjne. Udało nam się zbudować zaufanie – opowiada Szymon Adamczyk, prezes zarządu Alumetal S.A.

Rz: Jakie zakłady wchodzą w skład grupy Alumetal i czym zajmuje się spółka?

Szymon Adamczyk : Grupa składa się z czterech zakładów produkujących wtórne aluminiowe stopy odlewnicze, czyli wytwarzane poprzez przetopienie złomów aluminiowych. Zajmujemy się recyklingiem, przez co potrzebujemy do produkcji tony naszego stopu jedynie 5 proc. energii koniecznej do wytworzenia tony stopu z aluminium pierwotnego, wyrabianego z rudy glinu, z boksytów. Zatem recykling to nasza przewaga konkurencyjna ze względu na niższe koszty. Alumetal ma trzy zakłady w Polsce, w Gorzycach, Nowej Soli i Kętach oraz jeden na Węgrzech, otwarty we wrześniu w miejscowości Komarom na północny zachód od Budapesztu. Historia spółki sięga 2002 roku, kiedy dwóch polskich inwestorów kupiło odlewnię w Kętach. Wtedy też dołączyłem do grupy zarządzającej firmą. To był stary, niedoinwestowany zakład, który znacząco zmodernizowaliśmy w 2006 i 2007 roku. W latach 2005 – 2007 powstał zakład w Gorzycach, a w latach 2011 – 2013 w Nowej Soli. Od października 2015 roku budowaliśmy fabrykę na Węgrzech. Zakład w Kętach w 2002 roku posiadał moce produkcyjne na poziomie 50 tys. ton rocznie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10614

Wydanie: 10614

Spis treści
Zamów abonament