George Orwell – demaskator fałszu
Był socjalistą nienawidzącym komunizmu, obywatelem największego światowego imperium krytykującym jego politykę kolonialną oraz wizjonerem politycznym, który wieszczył współczesnej cywilizacji smutny koniec.
George Orwell, brytyjski pisarz zmarły w 1950 r., przez historyków literatury najchętniej jest przedstawiany jako ponury prorok ery postindustrialnej, kiedy to władzę nad upadającym społeczeństwem przemysłowym przejmuje bezproduktywna, pasożytnicza i autorytarna kasta urzędników. Współczesna publicystyka konserwatywna dowodzi zasadności jego przewidywań, żyjemy przecież w coraz większej autarchii idiotów od pieczątek i formularzy, którzy niezależnie od rozwoju technik informatycznych systematycznie poszerzają zakres swojej władzy. Kierunek rozwoju społeczeństw coraz bardziej zależy od wyjątkowo ciasnych umysłów służbistów, administracyjnych półgłówków, których procesy myślenia zostały zredukowane do wąskiej znajomości prawa generowanego w postępie geometrycznym. Z kolei publicystyka lewicowa widzi w Orwellu skrajnego prawicowca, który spłycił koncepcję bezklasowego społeczeństwa komunistycznego do poziomu jednego światowego łagru, nad którym władzę mają pozbawieni sumienia, bezwzględni mordercy.
Oba te spojrzenia krzywdzą Orwella i wypaczają jego przekaz. On sam podkreślał, że nie urodził się z gotowym zestawem poglądów na świat i w miarę upływu czasu kształtował swój światopogląd na bazie własnych doświadczeń i przeżyć, których w jego bardzo ciekawym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta