Czy kontrahent zapłaci PIT od prezentu na gwiazdkę
Gdy wydatki na świąteczny kosz będą miały cechy reprezentacji lub zostaną zakwalifikowane jako kwoty poniesione na reklamę, lecz przekraczające 200 zł, obdarowany uzyska przychód, którym będzie musiał podzielić się z fiskusem.
Mateusz Wąsik
Dynamicznie dokonujące się zmiany w sposobie prowadzenia relacji przedsiębiorców z kontrahentami powodują, że spółki sięgają po różne metody w celu pozyskania klientów lub utrzymywania dobrych relacji z dotychczasowymi. Sezon świąteczny to kuszący czas dla przedsiębiorców w budowaniu biznesowych więzi, a służą temu przede wszystkim paczki świąteczne, które przedsiębiorcy wręczają osobom trzecim. I w tym miejscu pojawiają się pytania dotyczące podatków, gdyż wręczenie tego typu prezentu powoduje konsekwencję zarówno w obszarze podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług. Co istotne, często o kwalifikacji prawno-podatkowej decyduje to, co zarząd przedsiębiorstwa zdecyduje się umieścić w paczce.
Kiedy stosuje się zwolnienie
W podatku dochodowym od osób fizycznych na pierwszy plan wysuwa się podstawowa zasada: opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają, co do zasady, wszelkiego rodzaju dochody, oprócz tych wymienionych w ustawie o PIT jako wyłączone z opodatkowania oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.
Przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wśród przychodów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta