Tusk już wie, że będzie zwolniony
Opozycja nie ma żadnego programu dla Polski. Proponuje jedynie atak na PiS – mówi minister.
Rzeczpospolita: Jak zmienia się Unia?
Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta: W Unii widać dziś narastanie tendencji do przedkładania spojrzenia z perspektywy poszczególnych państw nad interes wspólnoty. Ta tendencja wypływa od samych społeczeństw europejskich i jest wynikiem serii kryzysów, jakich w ostatnich latach doświadczyła Unia.
Czym to się objawia?
Obywatele, głównie zachodniej części Unii, zostali zaatakowani przez kryzys ekonomiczny, następnie przez kryzys terroryzmu, a później kryzys migracyjny. Na żaden z nich Unia i jej elity nie potrafiły skutecznie odpowiedzieć. Dlatego społeczeństwa w coraz większym stopniu domagają się wzmocnienia państw narodowych, co osłabia wspólny projekt, jakim jest UE. Niektórzy politycy unijni próbowali zareagować na to ucieczką do przodu pod starym hasłem „więcej Europy w Europie".
Błąd?
Oczywiście. W ten sposób nie da się rozwiązać problemu utraty zaufania do Unii. Europa potrzebuje wspólnoty, a nie jeszcze mocniejszego odgórnego narzucania rozwiązań. Tracimy, gdy nie słuchamy się wzajemnie. Propozycje rozwiązania kryzysu migracyjnego, które dziś zaczyna formułować Unia, w Polsce wybrzmiały zaraz po zmianie władzy w 2015 r. Jednak wtedy zarzucano Warszawie, że jest stolicą bez serca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta