Porozumienie cenowe pozwoli uniknąć sporów z fiskusem
Warto wcześniej zabezpieczyć się przed ryzykiem zakwestionowania rynkowego charakteru warunków transakcji z podmiotami powiązanymi. Instrumentem zapewniającym ochronę są porozumienia z ministrem finansów.
Tematyka cen transferowych jest obecnie jednym z głównych zagadnień znajdujących się w obszarze szczególnego zainteresowania administracji podatkowej. W ostatnim czasie można zaobserwować zintensyfikowane kontrole w tym zakresie, których celem jest wykrycie nieprawidłowości związanych z niewłaściwym ustalaniem cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ponadto, od 1 stycznia 2017 roku podatników czekają rewolucyjne zmiany przepisów regulujących obowiązki dokumentacyjne. Wszystko to sprawia, że w najbliższym czasie podatnicy staną przed wyzwaniem dotyczącym zabezpieczenia swoich rozliczeń wewnątrzgrupowych przed ryzykiem kwestionowania przez administrację podatkową rynkowego charakteru warunków takich rozliczeń.
Obecnie jedynym i skutecznym narzędziem ograniczenia przez podatników ryzyka w zakresie cen transferowych są uprzednie porozumienia cenowe (Advanced pricing agreement – APA).
Strony działają z wyprzedzeniem
Uprzednie porozumienie cenowe jest formalnym porozumieniem zawieranym pomiędzy podatnikiem i ministrem finansów, którego celem jest rozwiązanie z wyprzedzeniem potencjalnych sporów dotyczących cen transferowych. Wniosek o zawarcie APA składa się do ministra finansów, który jest organem właściwym w sprawie porozumienia.
Istotą uprzednich porozumień cenowych jest uzgodnienie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta