Cztery reformy zmienią rynek usług w Europie
Księgowi, architekci i inżynierowie będą mogli łatwiej świadczyć swoje usługi we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Anna Słojewska z Brukseli
Projekt Komisji Europejskiej znoszenia barier na unijnym rynku usług, który ma być przedstawiony we wtorek, wywołuje emocje w europejskich stolicach. „Rzeczpospolita" dotarła do listów, które państwa wysłały do Komisji Europejskiej.
Po jednej stronie są Francja i Niemcy, które zniechęcają Brukselę do zbyt szybkiego wprowadzania Europejskiej Karty Usługowej oraz sprzeciwiają się harmonizowaniu wymogów wobec niektórych zawodów. Po drugiej znalazło się dziesięć państw: Wielka Brytania, Szwecja, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Finlandia, Słowenia, Litwa, Estonia i Czechy. One z kolei zachęcają Komisję do pilnych działań, które uwolniłyby potencjał rynku usług, pętany obecnie narodowymi barierami i nieuzasadnionymi wymogami.
„Nadszedł czas, byśmy uczynili wysiłek na rzecz faktycznego wzmocnienia wspólnego rynku usług. I sprawili, żeby zasada swobodnego przepływu usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta