Jak rozliczyć wykończenie wnętrz
Wydatki modernizacyjne ponoszone po ukończeniu budowy budynku nie mogą być ujmowane na bieżąco. Deweloper powinien uwzględniać je w kosztach podatkowych przez odpisy amortyzacyjne, zwiększając wartość początkową obiektu.
- Spółka z siedzibą w Polsce zajmuje się działalnością deweloperską i najmem powierzchni komercyjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje budynek o wysokim standardzie użytkowym, a następnie przeznacza go na wynajem. Z podatkowego punktu widzenia, budynek jest środkiem trwałym spółki. Wysoki standard budynku umożliwia przystosowanie wynajmowanych powierzchni do konkretnych potrzeb przyszłych najemców. Po etapie budowy spółka zawiera umowy z przyszłymi najemcami, w których strony określają zakres prac wykończeniowych wykonywanych wedle potrzeb przyszłego najemcy (tzw. fit out). Wartość realizowanych prac, z uwagi na wysoki standard budynku i oferowanych wykończeń, jest znaczna. W jaki sposób, z perspektywy podatkowej, spółka powinna rozliczyć wydatki poniesione na realizację fit out po ukończeniu budowy budynku w przypadku ich częściowego zwrotu przez najemców? W jaki sposób spółka powinna ujmować koszty prac wykończeniowych w sprawozdaniu finansowym niezwracanych przez najemców (tzw. fit out), w przypadku gdy:
a) wycenia nieruchomość według modelu wartości godziwej
b) wycenia nieruchomość według modelu kosztowego? – pyta czytelniczka.
1. Ujęcie podatkowe
Takie wydatki jak poniesione przez spółkę, o której mowa w pytaniu, powinny być rozliczone w kosztach poprzez odpisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta