Milionowe odszkodowania
Prywatnoprawny tryb egzekwowania prawa ochrony konkurencji może stać się istotnym instrumentem walki z zakazanymi praktykami antykonkurencyjnymi – pisze Małgorzata Urbańska.
Trwają prace nad ustawą o dochodzeniu roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej naruszeniem prawa ochrony konkurencji. Ustawa ma wprowadzić do polskiego prawa rozwiązania z dyrektywy unijnej (dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE, zwanej dyrektywą odszkodowawczą) ułatwiające prywatnoprawne egzekwowanie prawa ochrony konkurencji przez uczestników rynku w sądach cywilnych. Poszkodowani otrzymają instrumenty ułatwiające dochodzenie takich roszczeń, a naruszyciele (karteliści, strony umów antykonkurencyjnych, podmioty nadużywające pozycji dominującej) będą musieli zapłacić – oprócz kar nałożonych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wysokie odszkodowania.
O jakie odszkodowania chodzi? Naruszenie prawa ochrony konkurencji – takie jak kartel, umowa na wyłączność lub stosowanie tzw. cen drapieżnych – może spowodować szkodę dla innych uczestników rynku. Przykładowo klient, który zakupił produkt po cenie uzgodnionej przez producentów-uczestników kartelu, płaci więcej, aniżeli zapłaciłby w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta