Dobre prawo przemysłowe
Państwo może wykorzystać regulację przemysłową jako jeden z bodźców innowacyjności i konkurencyjności krajowego przemysłu – przekonuje Artur Nowak-Far.
W ostatnich dwóch dziesięcioleciach w Polsce nie odnotowano znaczniejszej liczby poważniejszych wypadków spowodowanych przez wadliwe produkty. Także liczba spektakularnych awarii przemysłowych nie jest duża. Każdy wypadek i każda awaria to jednak przecież tragedia wielu osób, a także zdarzenie podważające zaufanie do przemysłu i samego państwa, które jest odpowiedzialne za zapewnienie także w tym zakresie bezpieczeństwa publicznego. Postęp techniczny także stwarza ciągłe wyzwania regulacyjne. Łączy się z nim nie tylko dobrodziejstwo ulepszeń i nowych produktów, ale także nowe zagrożenia. Państwo powinno na te wyzwania odpowiedzieć umiejętnie, kształtując regulację przemysłową.
O jakie prawo chodzi
Regulację przemysłową stanowią wszystkie te przepisy prawne, które dotyczą funkcjonowania przedsiębiorstw przemysłowych, w tym zwłaszcza stosowanych w nich procesów oraz produktów. Innymi słowy na regulację przemysłową składają się wszystkie te normy prawne, które jakoś określają wymagania jakości produktów, zwłaszcza ich bezpieczeństwa oraz parametry procesów wiodących do ich wytworzenia.
Za regulację przemysłową uznaje się także te przepisy, które ustanawiają jakieś wymagania prawne odnoszące się do eksploatacji urządzeń przemysłowych. Może ona także chronić istotniejsze interesy gospodarcze – w tej mierze jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta